Alergia no image

Published on Październik 17th, 2018 | by admin

0

ALERGIE WZIEWNE – SKĄD SIĘ BIORĄ I JAK SOBIE Z NIMI RADZIĆ?

Alergie wziewne spowodowane są najczęściej przez pyłki traw bądź drzew i najczęściej nasilają się wraz z początkiem wiosny by kończyć się jesienią. Oczywiście jeżeli dana osoba jest uczulona na pyłki jednej rośliny to jej zmagania z choroba zakończą się w momencie gdy ta zakończy kwitnienie.

W naszej strefie klimatycznej w pierwszej kolejności kwitną drzewa (często nawet pomimo braku liści). Na przełomie lutego i marca pojawiają się pierwsze pyłki olchy, następnie brzozy i leszczyny (okolice kwietnia). Następnie pylić rozpoczynają trawy. Natomiast jeżeli ktoś cierpi z powodu uczulenia na pyłki zbóż to z pewnością powinien uważać na siebie na początku lata gdy zaczyna się ich kwitnienie. Można by pomyśleć, że dopiero w zimie i późną jesienią alergicy odetchną, jednak nie musi tak być, ponieważ pozamykane szczelnie okna i włączone ogrzewanie może prowadzić do większej aktywności roztoczy kurzu domowego. Niestety alergia jest chorobą, która przysparza wielu problemów i właśnie dlatego warto przemyśleć jej leczenie (co nie jest proste) i w tym celu należy udać się do lekarza specjalisty.

Należy być świadomym, że pomimo kojarzenia alergii wziewnej z pyłkami, dotyczy ona także uczulenia na kurz domowy (w tym roztocza), naskórek zwierząt domowych (kotów, psów) bądź ich sierści. W każdym z tych przypadków reakcja organizmu będzie analogiczna. Niestety osoby uczulone na dany alergen muszą ograniczać swój kontakt z jego źródłem, co może powodować sytuacje, gdy ukochany pies będzie musiał zostać oddany znajomym/rodzinie, ponieważ na jego sierść będzie uczulone dziecko.

 

Alergie wziewne:

  • Pyłki drzew/traw
  • zarodniki grzybów
  • kurz domowy (roztocza)
  • drobne fragmenty naskórka

 

CZY ALERGIA MA ZWIĄZEK Z WIEKIEM

Dotychczas pokutuje powszechne przekonanie, że rozwój alergii jest ściśle związany z wiekiem i jeżeli dana osoba ma ku temu predyspozycje to np. uczulenie na pyłki uwidoczni się dopiero od 7 roku życia. Jednak nie jest to prawdą, ponieważ zauważono symptomy tego uczulenia już u 3 Latków, a nawet u 55 Latków (którzy wcześniej nie mieli problemu z alergią). Pewnym jest natomiast fakt, że przebieg choroby jaką jest alergia mogą się zmieniać na przestrzeli lat – wyciszać się lub nawet nasilać. Niestety mogą się także pojawiać uczulenia na nowe alergeny.

NAJCZĘSTSZE OBJAWY ALERGII

Reakcje organizmu są sprawą względnie indywidualną, więc trudno wskazać palcem kogo czeka problem z katarem, a kogo z opuchlizną gardła. Jednakże skupmy się na najczęstszych dolegliwościach jakie towarzyszą tej konkretnej odmianie alergii:

  • suchy i intensywny kaszel (nasila się zazwyczaj w nocy i nad ranem – może być niestety mylnie zinterpretowany jako przeziębienie)
  • przewlekły katar i nieżyt nosa (mogą się pojawić dodatkowo odruchy kichania, swędzenie okolic nosa)
  • zaczerwienienie/zapalenie spojówek oka (towarzyszy im bardzo intensywne łzawienie, często pieczenie oraz świąd)

Należy pamiętać, że zarówno zapaleniu spojówek, jak i przewlekłemu kaszlowi może towarzyszyć ciągły ból głowy.

CZY ABY NAPEWNO TWOJE PROBLEMY SĄ ZWIĄZANE Z ALERGIĄ

Regularne problemy w określonych porach roku siłą rzeczy sugeruje wystąpienie stanu chorobowego, jaką jest alergia wziewna. Jednak zapalenie spojówek bądź problem z nieżytem nosa może być spowodowany przez całkowicie inne czynniki. Fakt jest następujący: by coś móc leczyć trzeba to zdiagnozować, i w tym celu należy udać się do alergologa i zlecić wykonanie testów skórnych (są one najszybsze i najprostsze do wykonania), których wynik może być potwierdzony dodatkowym badaniem krwi. Pamiętaj, że alergia na pyłki może na przestrzeni wielu lat przekształcić się ze zwykłego kataru siennego w ostrą postać astmy oskrzelowej. Dlatego właśnie należy zadbać o siebie i swoje zdrowie w przyszłości już dzisiaj!

 

Źródło:

  • http://blog-antyalergiczny.pl
  • http://www.poradnikzdrowie.pl


About the AuthorDodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to Top ↑