Alergia no image

Published on Październik 17th, 2018 | by admin

0

ALERGIE POKARMOWE – NARASTAJĄCY PROBLEM WSPÓŁCZESNEGO SPOŁECZEŃSTWA

Alergia pokarmowa wynika z nietolerancji organizmu na dany czynnik pochodzący z pokarmu i wynika ona z nieprawidłowej pracy układu immunologicznego. Paradoksalnie występowaniu tego typu alergii sprzyjają dodatki do jedzenia w postaci “ulepszaczy”, konserwantów itd. Co ciekawe uczulenie nie dotyczy jedynie tak zwanych “twardych pokarmów”, ale także płynów takich jak mleko pochodzące od krowy faszerowanej antybiotykami i inną chemią. Przyczynami uczulenia mogą być także napoje kolorowe, wypieki cukiernicze, pomidory, czekolada, orzechy, ryb, owoce morza, soja (generalnie owoce i warzywa). Należy podkreślić, że problematyczne mogą być stosowane w żywności barwniki, taki jak tartrazyna, która u uczulonych na nią osób powoduje gwałtowną reakcję organizmu.


 

Reakcja układu immunologiczna związana z alergią na różne pokarmy różni się ostrością reakcji organizmu, np. uczulenie na orzechy objawiają się na tyle gwałtowną reakcją, że w skrajnym wypadku brak pomocy medycznej może doprowadzić do zgonu. Nietolerancja na alergeny pochodzące z mleka krowiego mogą również mieć gwałtowny przebieg, jednak zazwyczaj wraz z wiekiem dochodzi do ustąpienia objawów (najczęściej dzieci wyrastają z tej alergii w wieku 3 lat).

 

Alergie pokarmowe:

  • mleko krowie
  • pszenica (gluten)
  • owoce
  • warzywa
  • orzechy
  • ryby
  • jaja

NAJCZĘSTSZE SYMPTOMY ALERGII POKARMOWEJ

Objawy towarzyszące alergii pokarmowej mogą przybierać różne formy. Klasyczny przebieg reakcji alergicznej na kontakt z alergenem wygląda następująco: układ immunologiczny wykrywa czynnik uczulający i wzmaga produkcję przeciwciał IgE, które rozpoczynają kaskadę reakcji, czego wynikiem jest uwalnianie cytokin i innych substancji prozapalnych. Oczywiście istnieją przypadki alergii, której przebieg jest IgE niezależny, w których główną rolę odgrywają limfocyty T (np. w przypadku celiakii).

Objawami, które najczęściej występuję w przypadku tej alergii są obfite biegunki, zmiany skórne, zawroty głowy, wymioty, a nawet krew w stolcu. Mogą występować także problemy z widzeniem i ze słuchem. Najnowsze badania klasyfikują takie choroby jak zapalenie żołądka/jelit oraz problemy ze zbyt dużą sennością jako skutek alergii pokarmowej.

Typowe reakcje alergiczne:

– bóle brzucha, biegunki oraz nudności

– atopowe zapalenie skóry (jest związane z reakcją z alergią na białka mleka krowiego)

– wstrząs anafilaktyczny (niezwykle gwałtowna reakcja organizmu ujawniająca sie między innymi po zjedzeniu przez osobę uczuloną, pokarmu zawierającego np. orzechy. Początkowe drapanie w gardle przeradza się w poczucie swędzenia całej jamy ustnej, drętwienie języka by następnie doprowadzić do zaburzeń w oddychaniu, problemem z ciśnieniem krwi, a następnie utraty przytomności stanowiącą zagrożenie dla życia i zdrowia człowieka)

– pokrzywka (występuje w przypadku osób, które będąc uczulone spożyły np. owoce morza i objawia się pojawieniem wyprysków na skórze)

JAK WYGLĄDA LECZENIE ALERGII POKARMOWEJ

Olbrzymim problemem sprawiającym, że leczenie tej alergii nie jest proste jest fakt, że niezwykle rzadko zdarza się uczulenie tylko i wyłącznie na jeden produkt. Dlatego też diagnostyka tej choroby wymaga olbrzymiego nakładu czasu i pracy. Leczenie najczęściej polega na wprowadzeniu tak zwanej “diety eliminacyjnej” polegającej na wykluczeniu zagrażających zdrowiu i życiu pokarmów. Niestety u części uczulonych osób całkowite wyeliminowanie czynnika alergizującego jest niezwykle trudne. Niewiele osób wie, ale jeżeli osoba choruje na alergię pokarmową związaną z glutenem (białko zbożowe) będzie musiała wyeliminować nie tylko tradycyjne pieczywo, ale także powszechnie dostępne wędliny i sosy – generalnie wszystkie pokarmy, przy których produkcji zastosowano mąkę pszenną. Całe szczęście współcześnie dostępne są analogiczne produkty spożywcze, które są wolne od glutenu – produkowane z zachowaniem wszelkich norm bezpieczeństwa.

 

Źródło:

https://portal.abczdrowie.pl/

https://www.youtube.com/watch?v=5d1P-oaWJmI

https://www.youtube.com/watch?v=wUkSknPwvTw


About the AuthorDodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to Top ↑