Alergia no image

Published on Październik 17th, 2018 | by admin

0

Alergie na lekarstwa

Podobnie jak każda inna alergia, także i ta jest stanem chorobowym, w którym organizm reaguje w sposób patologiczny na daną substancję chemiczną (alergen). Jest to coraz częściej występujący typ alergii, co może być związane z praktycznie nieograniczonym dostępem do leków oraz częstym ich nadużywanie. Reakcja alergiczna może dotyczyć samego leku tj. substancji aktywnej, ale także może być wywoływana przez składniki towarzyszące (tzw. pomocnicze).

ROZWÓJ ALERGII POLEKOWEJ

Podczas pierwszego podania lekarstwa dochodzi do swoistego “zapamiętania” danej substancji/alergenu, co powoduje rozpoczęcie syntezy odpowiednich przeciwciał. Potencjalna reakcja uczuleniowa na dany lek będzie miała miejsce dopiero po kolejnym podaniu leku – jej przebieg, jak i siła zależy od tego jak bardzo układ immunologiczny będzie nadwrażliwy na dany antygen.

Często dochodzi do mylenia reakcji alergicznej z nadwrażliwością na dane lekarstwo, która najczęściej jest związana z częstym stosowaniem danego leku i co najważniejsze nie bierze w tym udziału układ odpornościowy.

GŁÓWNE PRZYCZYNY I CZYNNIKI RYZYKA – ALERGIA POLEKOWA

Alergia na leki najczęściej rozwija się u osób, które przez bardzo długi czas leczą się jednym i tym samym farmaceutykiem. Istnieje bowiem zależność mówiąca o tym ,że im dłużej i częściej stosuje się dane lekarstwo tym ryzyko pojawienia się uczulenia wzrasta. Można wyróżnić także grupę chorób przewlekłych zwiększających ryzyko zaistnienia tego typu uczulenia, do których zalicza się np. mukowiscydoza oraz AIDS. Istnieje także ryzyko, że podatność na rozwój alergii polekowej jest uwarunkowana genetycznie.

JAKIE LEKI UCZULAJĄ NAJCZĘŚCIEJ?

Najczęściej spotykaną alergią na leki jest uczulenie na antybiotyki – najczęściej dotyczy ona penicyliny. Powód takiego stanu rzeczy nie jest w 100% stwierdzony, jednak wszystko wskazuje na to, że przyczyną jest zbyt częste stosowanie penicyliny przez ludzi (lekarze nader często mają tendencję do leczenie podając od razu antybiotyki, co ma swoje wymierne konsekwencje). Należy być świadomym, że takie działania prowadzą do uodporniania się bakterii na dany antybiotyk. Inne lekarstwa wywołujące coraz częstsze alergii to NLP (niesteroidowe leki przeciwzapalne), sulfonoamidy oraz kwas acetylosalicylowy. Generalnie reakcje alergiczne mogą wywołać także szczepionki, a nawet leki stosowane do znieczulenia miejscowego. Właśnie dlatego należy obserwować swój organizm i nie przesadzać z farmaceutykami.

DIAGNOZA

Celem potwierdzenia bądź wykrycia alergii na dane leki, można przeprowadzić kilka rodzajów testów alergicznych (skórne, “prowokacji” oraz z krwi). Dwa pierwsze mogą doprowadzić do nawrotu objawów w większym zakresie, co może przybrać nawet postać wstrząsu anafilaktycznego (stanu zagrożenia życia). Najbezpieczniej zatem przeprowadzić testy z krwi, które polegają na oddzieleniu komórek odpowiedzialnych za nadwrażliwość na dany lek i przeprowadzeniu badań w laboratorium (są tam namnażane i następnie poddawane działaniu różnych leków). Jeżeli komórki rozpoczną namnażanie – jest to oznaka, że pacjent jest uczulony na dany lek. Badania prowadzone z krwi są najlepszą opcją, jednak jest to w dalszym ciągu dosyć droga metoda, która wymaga dużego nakładu czasu.

LECZENIE

Niestety brak na ten moment konkretnego leczenia alergii polekowej, zwykle polega ono na odstawieniu alergizujących lekarstw i ich zamianę na inne (odpowiedniki) – o ile jest to oczywiście możliwe. Istnieje możliwość podania leków antyhistaminowych, jednak ma to miejsce jedynie w przypadku łagodnych przypadków (w cięższych część lekarzy decyduje sie na glikokortykosteroidy).

 

Źródło:

http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/alergie/alergia-polekowa-przyczyny-objawy-i-leczenie-alergii-na-leki_38356.html


About the AuthorDodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to Top ↑