Alergia no image

Published on Październik 17th, 2018 | by admin

0

ALERGIE KONTAKTOWE, INACZEJ ALERGIE SKÓRNE – OBJAWY, PROFILAKTYKA

Alergia skórna, podobnie jak inne alergie uwidacznia się po przez nagłą reakcję organizmu w wyniku kontaktu z alergenem. Często nazywana jest także alergią kontaktową, ponieważ zmiany skórne pojawiają się zazwyczaj w miejscu kontaktu z czynnikiem uczulającym. Istnieje olbrzymia ilość substancji/związków, które mogą uczulić – jednak najczęściej ma się do czynienia zaledwie z “kilkoma z nich”. Najczęstszymi alergenami wywołującymi miejscowe zapalenie skóry są: nikiel oraz chrom. Niestety mamy także do czynienia z coraz większą falą alergii wywoływanych także przez perfumy, proszki, kosmetyki oraz uczulenia na stopy metali szlachetnych, takich jak złoto bądź srebro. Należy zwrócić uwagę, że czyste złoto i srebro nie są powodem pojawienia się uczulenia, a metale wchodzące w skład danego stopu.NAJCZĘSTSZE OBJAWY

Kontakt z czynnikiem alergizującym determinuje pojawienie się w tym samym miejscu zaczerwienienia bądź ostrego stanu zapalnego. Oczywiście znane są medycynie przypadki, gdy dochodzi do łuszczenia się skóry i wysypki, której towarzyszy zazwyczaj olbrzymi świąd. Częstym problemem jest także pokrzywka. Osoby, które dbają o swój wygląd doświadczają olbrzymiego dyskomfortu, ponieważ czerwone plamy na skórze bądź wysypka z pewnością nie są czymś, czym się człowiek chwali. Właśnie dlatego warto ustalić, co powoduje alergię i podjąć działania mające na celu ograniczenie kontaktu z tym alergenem.

JAK SOBIE RADZIĆ Z ALERGIĄ KONTAKTOWĄ

Celem podjęcia profesjonalnego leczenia warto udać się do alergologa. Najczęstszym sposobem na ograniczenie objawów alergii jest stosowanie aptecznych kosmetyków oraz dbanie o odpowiedni poziom natłuszczenia skóry. Ogólnie dostępne są także maści i leki przeciwalergiczne, chociażby Loratadyna (dostępna w aptece również bez recepty). Warto również mieć w zasięgu ręki wapno do rozpuszczenia w szklance wody, które złagodzi objawy alergii. Niestety ich działanie ogranicza się do zmniejszenia obrzęku i osłabienia reakcji alergicznej (jedynie na leczeniu objawowym).

Najcięższe przypadki pokrzywki, której towarzyszy obrzęk naczynioworuchowy mogą wymagać zastosowania doustnych glikokortykosteroidów (występują także w postaci maści, jednak w praktyce są bardzo rzadko stosowane) – muszą być one przypisane przez lekarza. Stosowanie tych tabletek może wywołać wiele niechcianych skutków ubocznych więc należy ograniczyć do minimum czas ich przyjmowania.

CO MOŻE WYWOŁAĆ ALERGIĘ KONTAKTOWĄ
formaldehyd
konserwanty stosowane w kosmetykach
leki zewnętrzne
metale/stopy metali
proszki do prania
dodatki do gum

Alergie skórne wywoływane są zarówno przez czynniki chemiczne (proszki, mydła, kremy), metale(w tym stopy złota oraz srebra), ale także przez rośliny, a konkretnie substancje jakie występują na ich powierzchni. Oczywiście do zajścia reakcji uczuleniowej konieczny jest kontakt z daną substancją, jednak do wywołania ostrej reakcji organizmu wystarczy czasem niewielka ilość alergenu. Dla wielu kobiet katorgą jest uczulenie na szampony, mydła, szminkę, a nawet perfumy. Niestety w takim przypadku należy zrezygnować z uczulających produktów, poszukać ich naturalnych odpowiedników, bądź w skrajnych przypadkach po prostu zaprzestać np. z malowania ust itd.

Reakcje alergiczne mogą także powodować meble, a konkretnie zastosowane okleiny, materiały oraz leki. Niestety życie alergika nie należy do najłatwiejszych, jednak dzięki zastosowaniu zdrowego rozsądku oraz leczeniu możliwe jest ograniczenie do minimum niepożądanych efektów choroby.

Źródło:

http://alergie.mp.pl/

http://www.poradnikzdrowie.pl

https://www.youtube.com/watch?v=MPJE7ZXzaF4

https://www.youtube.com/watch?v=lvLZ0dQWyDs


About the AuthorDodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to Top ↑