Alergia pokarmowa

Alergia pokarmowa występuje najczęściej u niemowląt i dzieci wywołana alergenami znajdującymi się w produktach spożywczych i napojach, środkach konserwująch.  Ta grupa wiekowa jest najbardziej narażona na chorobę zwaną – alergia pokarmowa za przyczyną objawów uczuleniowych stoi słabo rozwinięty układ immunologiczny, jak również nie rozwiniety jeszcze dobrze układ pokarmowy. Lekarze specjaliści zalecają stosowanie u dzieci prawidłowej diety pokarmowej, która ma decydujący wpływ na rozwój metabolizmu naszych dzieci.

Przygotowując posiłki dla dziecka powinnismy zadbać o jakość, wyeliminowanie pokarmów powodujących alergie pokarmowe – pamiętając jednocześnie o nie wyeliminowaniu potrzebnych witamin, składników mineralnych i odżywczych odpowiedzialnych za prawidłowy rozwój dziecka.

Do reakcji alergicznych dochodzi najczęściej po spożyciu produktów konserwujących, mleka – a głównie zawarte w mleku białko, zwracaj uwagę na sery, przetwory mleczne, jaj – występujących praktycznie w każdym produkcie, zboża – zawarty w nich gluten (przenica, żyto, jęczmień) nawet niewielka ilość glutenu w produkcie może wywołać alergie, orzechy – glównie orzeszki ziemne, zalicza się do najbardziej niebezpiecznych alergenów wywołujących nawet wstrząs anafilaktyczny, występują praktycznie w każdym batonie, uczulają również orzechy włoskie, migdały, ryby i owoce morza – głównie uczula łosoś, makrela, tuńczyk, czekolada – kako, miód, śladowe ilości orzechów, owoce – uczulają cytrusy (cytryna, pomarańcza, mandarynka), warzywa – pomidor, seler, por, pietruszka, soja, fasola.

Wykryta alergia pokarmowa u dzieci powinna być leczona poprzez prawidłowe odżywianie, karmienie niemowląt.

Karmienie niemowląt piersią – matka karmiąca powinna unikać w swojej diecie produktów powodujacych uczulenie, zadbać o prawidłową ilość składników odżywczych, mineralnych i witamin, zdecydowanie unikać żywności przetworzonej, konserwowanej, barwionej. Nie można eliminować jednocześnie dużo składników mineralnych, które mogą wywołać niedobór żywieniony u matki i dziecka co w konsekwencji prowadzi do obniżenia odporności organizmu, częstych zachorować, dolegliwości, bóli. Mleko matki podawane dziecku jest najkorzystniejszym pokarmem dla dziecka.

Odżywianie osób z alergia pokarmowa – gdy tylko zauważymy wzbudzające w nas niepokój objawy po zjedzeniu, któregoś z pokarmów powinniśmy niezwłocznie odstąpić od jego spozywania i zastąpic innym pełnowartościowym produktem nie wywołującym alergii a tak samo dostarczającym do naszego organizmu niezbędnych witamin, wartości odżywczych. Możemy również przeprowadzić testy skórne u alergologa bądź wykonać takie testy samemu w domu.

Co powinniśmy zrobić w przypadku zaobserwowania niepoojących objawów, dolegliwości, bóli? 

Zaraz po wystąpieniu reakcji uczuleniowej objawiającej się wysypką, zaczerwieniem, łzawieniem oczu, swędzeniem i innymi groźnymi dolegliwościami wzbudzające w nas niepokój powinniśmy zbadać za pomocą testów alergicznych co nas uczula. Taki test możemy przeprowadzić samemu w domu za pomocą stosowanego w gabinetach lekarskich testu FOOD DETECTIVE, który odpowie nam na pytanie co wywołuje w naszym organiźmie nietolerancje pokarmowe, uczuleniowe. Zaraz po wykonaniu testów i otrzymaniu wyników z testów musimy skonsultować się ze specjalistą od alergii pokarmowej – Dietetykiem pokarmowym – który dobierze odpowiednie produkty eliminujące uciążliwe dolegliwości zachowując prawidłowe wartości odżywcze.

Współpraca z dietetykiem pokarmowym pomoże Ci zadbać o prawidłowy rozwój dziecka.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to Top ↑