Alergia na roztocza

Published on Styczeń 30th, 2018 | by admin

0

Alergia na roztocza kurzu domowego

alergia u dzieckaRoztocza kurzu domowego to pajęczaki o mikroskopijnych rozmiarach (0,1-0,5 mm długości), największe znaczenie kliniczne mają dwa gatunki roztoczy Dermatophagoides pteronyssinus i Dermatophagoides farinae, żyjąc w kurzu domowym i żywiących się głownie naskórkiem. Występują w pomieszczeniach mieszkalnych w miejscach przeznaczonych do spania, materacach, pościeli, meblach tapicerowanych, dywanach, zasłonach a także w zabawkach pluszowych.

W Polsce aż 50% alergików czyli 6 mln ludzi cierpi na choroby spowodowane kontaktem z antygenami roztoczy kurzu domowego.
Uczulają białka zawarte w odchodach roztoczy.

Objawy alergii na roztocza kurzu domowego to przede wszystkim katar alergiczny, wodnista wydzielina, napadowe kichanie, świąd nosa, łzawiące i zaczerwienione oczy, kaszel, wyprysk alergiczny, AZS, a także choroby układu oddechowego np. astma. Większość tych objawów występuje przez cały rok, nasilają się jesienią i zimą w okresie grzewczym wtedy roztocza kurzu domowego maja najlepsze warunki do rozwoju.

Aby pozbyć się roztoczy należy regularnie wietrzyć pomieszczenia- otrzymywać w miarę niską temperaturę a także dbać o odpowiednia wilgotność powietrza poniżej 50 procent, ograniczyć liczbę przedmiotów zbierających kurz: zasłony, dywany, meble tapicerowane, narzuty, należy zastosować pościel antyroztoczową Hollofil Alerban lub antyalergiczną którą można prac w temperaturze 90 st C przynajmniej dwa razy w tygodniu.
Regularnie sprzątać, meble przecierać wilgotną szmatką np. specjalistyczną tzw. mirafiber multiściereczka, profilaktycznie stosować oczyszczacz powietrza i spray przeciwroztoczowy. Zabawki pluszowe najlepiej włożyć na zamrażalnika i trzymać ok. 2 dni, jest to idealny sposób na pozbycie się z nich roztoczy.
Alergia na roztocza kurzu domowego może ujawnić się w każdym wieku.

Tags: , ,


About the AuthorDodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to Top ↑