ALERGIE KONTAKTOWE, INACZEJ ALERGIE SKÓRNE - OBJAWY, PROFILAKTYKA

Alergia skórna, podobnie jak inne alergie uwidacznia się po przez nagłą reakcję organizmu w wyniku kontaktu z alergenem. Często nazywana jest także alergią kontaktową, ponieważ zmiany skórne pojawiają się zazwyczaj w miejscu kontaktu z czynnikiem uczulającym. Istnieje olbrzymia ilość substancji/związków, które mogą uczulić - jednak najczęściej ma się do czynienia zaledwie z "kilkoma z nich". Najczęstszymi alergenami wywołującymi miejscowe zapalenie skóry są: nikiel oraz chrom. Niestety mamy także do czynienia z coraz większą falą alergii wywoływanych także przez perfumy, proszki, kosmetyki oraz uczulenia na stopy metali szlachetnych, takich jak złoto bądź srebro. Należy zwrócić uwagę, że czyste złoto i srebro nie są powodem pojawienia się uczulenia, a metale wchodzące w skład danego stopu.NAJCZĘSTSZE OBJAWY


Kontakt z czynnikiem alergizującym determinuje pojawienie się w tym samym miejscu zaczerwienienia bądź ostrego stanu zapalnego. Oczywiście znane są medycynie przypadki, gdy dochodzi do łuszczenia się skóry i wysypki, której towarzyszy zazwyczaj olbrzymi świąd. Częstym problemem jest także pokrzywka. Osoby, które dbają o swój wygląd doświadczają olbrzymiego dyskomfortu, ponieważ czerwone plamy na skórze bądź wysypka z pewnością nie są czymś, czym się człowiek chwali. Właśnie dlatego warto ustalić, co powoduje alergię i podjąć działania mające na celu ograniczenie kontaktu z tym alergenem.


JAK SOBIE RADZIĆ Z ALERGIĄ KONTAKTOWĄ


Celem podjęcia profesjonalnego leczenia warto udać się do alergologa. Najczęstszym sposobem na ograniczenie objawów alergii jest stosowanie aptecznych kosmetyków oraz dbanie o odpowiedni poziom natłuszczenia skóry. Ogólnie dostępne są także maści i leki przeciwalergiczne, chociażby Loratadyna (dostępna w aptece również bez recepty). Warto również mieć w zasięgu ręki wapno do rozpuszczenia w szklance wody, które złagodzi objawy alergii. Niestety ich działanie ogranicza się do zmniejszenia obrzęku i osłabienia reakcji alergicznej (jedynie na leczeniu objawowym).


Najcięższe przypadki pokrzywki, której towarzyszy obrzęk naczynioworuchowy mogą wymagać zastosowania doustnych glikokortykosteroidów (występują także w postaci maści, jednak w praktyce są bardzo rzadko stosowane) - muszą być one przypisane przez lekarza. Stosowanie tych tabletek może wywołać wiele niechcianych skutków ubocznych więc należy ograniczyć do minimum czas ich przyjmowania.


CO MOŻE WYWOŁAĆ ALERGIĘ KONTAKTOWĄ

  • formaldehyd
  • konserwanty stosowane w kosmetykach
  • leki zewnętrzne
  • metale/stopy metali
  • proszki do prania
  • dodatki do gum

Alergie skórne wywoływane są zarówno przez czynniki chemiczne (proszki, mydła, kremy), metale(w tym stopy złota oraz srebra), ale także przez rośliny, a konkretnie substancje jakie występują na ich powierzchni. Oczywiście do zajścia reakcji uczuleniowej konieczny jest kontakt z daną substancją, jednak do wywołania ostrej reakcji organizmu wystarczy czasem niewielka ilość alergenu. Dla wielu kobiet katorgą jest uczulenie na szampony, mydła, szminkę, a nawet perfumy. Niestety w takim przypadku należy zrezygnować z uczulających produktów, poszukać ich naturalnych odpowiedników, bądź w skrajnych przypadkach po prostu zaprzestać np. z malowania ust itd.


Reakcje alergiczne mogą także powodować meble, a konkretnie zastosowane okleiny, materiały oraz leki. Niestety życie alergika nie należy do najłatwiejszych, jednak dzięki zastosowaniu zdrowego rozsądku oraz leczeniu możliwe jest ograniczenie do minimum niepożądanych efektów choroby.

 

Źródło:

http://alergie.mp.pl/

http://www.poradnikzdrowie.pl

https://www.youtube.com/watch?v=MPJE7ZXzaF4

https://www.youtube.com/watch?v=lvLZ0dQWyDs

NEWSLETTER

Oprogramowanie sklepu internetowego Sellingo.pl