Alergia

Published on Czerwiec 30th, 2015 | by admin

0

Zwierzęta niebezpieczne dla alergika – nie tylko pies i kot

Puppy and kitten and guinea pigZwierzęta są słodkie i na pewno każdy z nas by chciał mieć pieska lub małego kotka. Są słodkie, milutkie, ale również niebezpieczne w przypadku osób uczulonych na sierść kota i psa.  Nie tylko kot i pies wywołują reakcje alergiczne u osób. Zwierzętami, które mogę również być nieprzyjazne dla alergika to ryby, papuga, świnka morska, zwierzęta gospodarstwa rolnego (krowa, trzoda chlewna), bardzo często konie. Czy należy z nich rezygnować? Czy jest jakiś sposób na to aby można było mieć zwierzaka w domu?

Na zadane pytanie czy należy zrezygnować z zwierzęcia – brzmi niestety tak. Wiemy, ze dziecko jak również dorosła osoba przywiązuje się do zwierzęcia – lecz będąc uczulonym na dany alergen – tworzy się błędne koło. Alergeny, które tak bardzo uczulają zawarte są nie tylko w sierści są również w moczu , ślinie, piórkach, naskórku zwierząt. Co do ryb alergeny nie znajdują się w rybach lecz w ich pożywieniu. Najsilniejszy i najbardziej rozpowszechniony jest alergen koci. Po „usunięciu z naszego mieszkania” kota – alergen utrzymuje się jeszcze przez długi czas, zaleca się wówczas wy ozonować mieszkanie, (całe), w którym przebywał zwierzak. Alergeny psów zależą od rasy  (psy śliniące się częściej wywołują uczulenia). Alergenne są również drobne gryzonie: chomiki, świnki morskie, myszy. Tutaj najsilniejsze alergeny zawarte są w moczu. Wydalają z nim znaczną ilość białek, a właśnie białko jest odpowiedzialne za alergię.

Wyeliminowanie alergenów nie jest w stu procentach skuteczne i na pewno nie uda  nam się to nigdy. Niekiedy alergicy spotykają na swojej drodze psy i koty. Nawet jeżeli pójdą w odwiedziny do sąsiada nie mogą mu zabronić trzymania zwierzęcia. Alergicy mogą po spotkaniu się z alergenem zmniejszyć ich natężenie.

Poniżej są rady dla tych co posiadają zwierzaki i dla tych , którzy spotykają je raz na jakiś czas:

  • Jak najczęściej myj ręce i włosy
  • Co jakiś czas kąp lub choćby spłukuj zwierzę wodą
  • Koniecznie używaj odkurzacza z dodatkowymi filtrami (HEPA)
  • Często otwieraj okna i wietrz pokoje • Nie pozwalaj psu lub kotu spać w łóżku!!!
  • Co kilka dni trzep i pierz posłanie czworonoga
  • Nie dopuszczaj do lizania po twarzy
  • Bardzo często należy zmieniać pościel, prać narzuty, koce, zasłony, trzepać dywany, czyścić tapicerkę
  • Mieszkanie musi być urządzone tak, żeby łatwo było w nim sprzątać

Mam nadzieję, że te rady i cały artykuł uświadomił Wam Drodzy alergicy o tym, że najprostszym rozwiązaniem w przypadku alergii było by nie mieć zwierzęcia. Tyczy się to zarówno dzieci jak i osób dorosłych.

Tags: , ,


About the AuthorDodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to Top ↑