Alergia

Published on Październik 10th, 2014 | by admin

0

Jak rozpoznać alergię?

alergia„Alergia”… słowo niezwykle często spotykane w obecnych czasach. Istnieją różne rodzaje alergii: pokarmowa, na roztocza, na pyłki traw, drzew, innego rodzaju roślin. Jednak, w jaki sposób rozpoznać, że objawy, które u nas występują to na pewno alergia? Kiedy wiadomo, ze trzeba wybrać się do specjalisty lekarza alergologa?

W przypadku alergii na określony produkt spożywczy, z reguły nie ma problemu z rozpoznaniem na co jesteśmy uczuleni. Po zjedzeniu danego jedzenia, wyskakują na naszej skórze różnego rodzaju wysypki, niepożądane zmiany, którym może towarzyszyć swędzenie. Unikanie spożywania pokarmu, powoduje, ze zmiany te nie występują, a co za tym idzie – alergii  nie ma. Jednak warto odwiedzić alergologa, żeby skonsultować z nim swoje podejrzenia. Jeżeli, jesteś uczulony na produkty codziennego spożycia, to może warto albo poszukać zamienników, albo zapytać lekarza specjalisty w jaki sposób można alergii się pozbyć. Pomocnym w przypadkach alergii na pewno jest odczulanie. Może niekoniecznie będziesz musiał pożegnać się z ulubionym produktem i jeszcze kiedyś poczujesz jak smakuje?

Alergie wziewne, powodują z reguły alergiczny nieżyt nosa. Jeżeli występują u Ciebie objawy w postaci cieknącego kataru, kichania, psikania, drapania w gardle, czy też Twoje oczy łzawią, być może nie jest to przeziębienie, ani początki grypy. Dodatkowo, jeżeli te objawy występują powtarzalnie w tej samej porze co roku, to masz już prawie pewność, ze jest to alergia. Uczulony możesz być zarówno na dowolną z roślin, które pylą – możesz mieć również alergię na kilka roślin jednocześnie. Nie jest również do końca powiedziane, że tego rodzaju objawy związane są jedynie z porą wiosenną i letnią. Oczywiście wiosna i lato, to najczęstsze pory roku, w których rośliny pylą, ale przykładowo okres pylenia leszczyny – to styczeń.

Pozostaje jeszcze jeden z rodzajów alergii – alergia na roztocza. Tutaj również możesz spotkać się z objawami w postaci cieknącego kataru, łzawienia oczu, czy też drapania w gardle lub kichania. Objawy te nie są jednak przypisane do żadnej z pór roku (chociaż w porze jesienno-zimowej mogą się nasilać z uwagi na mniejszą częstotliwość wietrzenia mieszkań) gdyż alergen znajduje się w Twoim domu! Roztocza kurzu domowego znajdują się dosłownie wszędzie: w Twoim ulubionym materacu, pięknych zasłonach, łóżku, w którym śpisz. Całoroczne objawy, które u Ciebie występują są ciężkie do zlokalizowania. Dlatego niezwłocznie powinieneś udać się do specjalisty lekarza alergologa.

Jeżeli podejrzewasz, że masz alergię, nie zwlekaj – umów się na wizytę, czasami to nawet nic nie kosztuje, a dzięki specjalistycznej wiedzy dowiesz się czy to alergia. W pierwszej kolejności zostaniesz poddany testom skórnym, a następnie jeżeli, będzie to wskazane, lekarz ułoży indywidualnie dla Ciebie odczulanie lub farmakologiczny sposób leczenia. Z alergią możesz wygrać – podejmij wyzwanie i lecz się!

Tags:


About the AuthorDodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to Top ↑