Alergia no image

Published on Styczeń 10th, 2013 | by admin

0

Astma – Co alergolog Prof. Edward Zawisza mówi o astmie?

Wywiad z Prof. dr hab. n. med. Edwardem Zawiszą – Alergologiem

A: Panie Profesorze uznaje się, że alergia jest chorobą cywilizacyjną XXI wieku. Alergie wywołuje bardzo wiele czynników, substancji uczuleniowych. Obserwuję się zwiększenie zachorowań na astmę, przyczyn jest wiele lecz do takich głównych możemy zaliczyć: zanieczyszczenie środowiska, częste przebywanie w pomieszczeniach o dużym natężeniu pyłu.

Astma – czym jest astma Panie Profesorze?

Prof.: Astma z łac. asthma bronchiale to skomplikowana przewlekła choroba płuc, za przyczyną której mamy problemy w codziennym oddychaniu. Głównie obserwujemy nasilenie astmy, napady astmy w nocy i nad ranem, spowodowane przez przewlekły alergiczny nieżyt nosa (katar sienny), który wymaga leczenia. Dlatego bardzo ważne jest aby jej nie lekceważyć. Niekiedy sami możemy i jesteśmy w stanie kontrolować jakość naszego powietrza chociażby unikanie dymu papierosowego, alergenów. Napady astmy mogą być drastyczne w skutkach. W czasach jakich żyjemy jest wiele metod leczenia, wiemy więcej jak skutecznie sobie radzić z chorobami dróg oddechowych. Każdy z nas zna objawy astmy – duszący przeraźliwy kaszel (uczucie jakby coś nam zalegało w płucach). Taki stan może wywołać stres, alergia, zmiana składu powietrza, zimne powietrze, leki.  Większość osób potrafi w pełni zapanować, kontrolować chorobę i w pełni cieszyć się życiem. Pełna, skuteczna kontrola pozwala bez żadnych ograniczeń uczestniczyć aktywnie w życiu codziennym.

A: Jak w takim razie zapobiegać napadom astmy?

Prof.: Najważniejsza jest wiedza, informacja, warto aby pacjent poszerzał wiedzę o chorobie astmatycznej. Współpraca miedzy pacjentem a lekarzem, alergologiem powinna być kontynuowana w oparciu o szczerość i zaufanie. Bo jak wspomniałem wiedza w tej chorobie jest kluczowa, im więcej lekarz alergolog wie o pacjencie tym łatwiej zalecić odpowiednie środki zapobiegawcze, leki. Niekiedy przechodnie, przypadkowi ludzie również mogą bardzo pomóc osobie, która dostała napadu astmatycznego wystarczy, że zapewnią dostęp do świeżego powietrza, umożliwią miejsce siedzące z podparciem na którym astmatyk będzie mógł pochylić się do przodu – taka pozycja ułatwi oddychanie, pomoc w podaniu leku, który astmatyk ma zawsze przy sobie a w przypadku przedłużania się ataku, napadu astmy wezwać pomoc lekarską.

A: Panie Profesorze co by Pan doradził wszystkim astmatykom?

Prof.: Jest wiele metod zapobiegania i życia z astmą…

A: ale jakby Pan miał w jednym zdaniu powiedzieć

Prof.: To bez zastanowienia każdemu doradziłbym to samo:  Prawidłowa kontrola i leczenie astmy to droga do zdrowia.

A: Dziękujemy Profesorze w imieniu wszystkich astmatyków, alergików za poświęcony czas i bardzo cenną lekcję.

Prof.: Dziękuje i korzystając z okazji życzę wszystkim alergikom w nowym 2013 roku dużo zdrowia i wytrwałości w zapobieganiu alergii a im bliskim wyrozumiałości.

A: Również z Profesorem dołączamy się do życzeń.

Tags: ,


About the Author



Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to Top ↑