Sprawdź co dziś pyli

mar01

Sprawdź co dziś pyliKalendarz pylenia udostępniamy na naszym facebook-u  polub naszą stronę i bądź na bieżąca z informacjami jakich roślin unikać
 
Wystarczy, że polubisz naszego facebooka

Facebook alsos.pl - LUBIĘ TO!
GRUDZIEŃ
Grudzień również jest trudnym okresem dla alergików uczulonych na roztocza. Profilaktyka, zapobieganie i konsekwencja w utrzymaniu czystości, przede wszystkim w sypialni alergika to powinien być nasz główny cel naszych zmagań z alergią na roztocza.

Wskazówki: Przy występowaniu AZS skoncentruj się na odpowiedniej odzieży leczniczej tzw. Comfifast (wspierającej leczenie na zasadzie mokrych opatrunków - więcej informacji pod nr tel. 23 661 94 84), kichanie i przewlekle zatkany nos łatwo możesz zminimalizować objawy poprzez stosowanie NOSK filtrów powietrza do nosa, oczyszczacza powietrza lub spray do powietrza bądź Aller DMC UPR urządzenie przeciwroztoczowe. Nie zapomnij o pokrowcach i kołdrach, poduszkach antyroztoczowych.

LISTOPAD
Listopad to miesiąc trudny dla osób cierpiących na alergie roztoczy kurzu domowego, nasila się wówczas AZS, świąd, łzawienie i zaczerwienie oczu, bardzo często podrażnione są błony śluzowe (tzw. nieżyt nosa, przewlekle zatkany nos - częsty obraz uczulenia na roztocza) oraz nasilająca się astma oskrzelowa, bardzo groźna dla zdrowia i życia alergika, mogąca prowadzić do anafilaksji. Uczulającymi nie są same pajęczaki, roztocza, które namnażają się głównie w okresie letnim (lipiec-wrzesień) lecz ich odchody. To właśnie odchody tychże pajęczaków uznaję się za główny antygen alergizujący.

Wskazówki: Usuwanie rezerwuarów kurzu, alergenu to najlepsza metoda zapobiegania alergii na roztocza. Częste czyszczenie sypialni, odpowiednie zabezpieczenie materacy poprzez stosowanie specjalnych materiałów i drobnej sieci oczek do pokrycia materacy tzw. pokrowce antyroztoczowe np. PRISTINE, WEELline, zabezpieczenie śluzówek nosowych (stosowanie tzw. filtrów do nosa NOSK, dzięki którymi unikamy wdychanie alergenu) i stosowanie oczyszczaczy powietrza z filtrem HEPA np. AIR Purifier, jak również używanie specjalistycznych środków czyszczących do podłóg skutecznych na roztocza np. PIP Interior Cleaner czy PIP Floor Cleaner.
Tu kupisz i sprawdzisz ceny wszystkich produktów na roztocza: kliknij TU:

PAŹDZIERNIK
Stawiając sobie pytanie co nas uczula w październiku, odpowiadamy iż stężenia pyłków są niskie, a nawet bardzo niskie, w niewielkim stężeniu pylić mogą jeszcze trawy, bylica, babka, szczaw, ambrozja. W miesiącu październiku dużo więcej czasu spędzamy w zamkniętych pomieszczeniach, jeżeli zauważamy u siebie w tym okresie objawy alergiczne (kichanie, świąd, katar - wodnista wydzielina = alergiczny nieżyt nosa, zaczerwienienie i łzawienie oczu) istnieje duże prawdopodobieństwo występowania alergii na roztocza, które gromadzą się w kurzu domowym tzw. roztocza kurzu domowego lub uczulenie na psa, kota bądź na alergeny mikroskopowych grzybów.

Wskazówki: W przypadku występowania wyżej wymienionych objawów należy zapobiegać, wyeliminować alergeny. Bardzo pomocnymi środkami są głównie opryski, oczyszczacze powietrza, w przypadku alergii na roztocza kołdry, poduszki i pokrowce antyroztoczowe, przy alergii na psa, kota opryski tzw. BioLife Petal Cleans dla psów i kotów. Zachęcamy do zapoznania się z przewodnikiem alergika "alergia na roztocza"


WRZESIEŃ
Podobnie jak w miesiącu poprzednim najbardziej dokuczliwe będą zarodniki grzybów, które znakomicie rozmnażają się w temperaturze umiarkowanej. Będą one dokuczać alergikom w całej Polsce. Uważajcie jeszcze na jad os i pszczół. Osoby uczulone na kurz (roztocza) zaczną odczuwać objawy alergii, które mogą potrwać do pierwszej połowy zimy. W końcu odetchną osoby uczulone na trawę, bylicę i zarodniki z rodzaju Alternaria.

Wskazówki:
Osoby uczulone na kurz powinny zadbać o sterylność swojego łóżka, pokoju, sypialni w którym śpią. Nocą gdy jesteśmy bezbronni najbardziej jesteśmy atakowani przez roztocza. Dlatego też zapoznaj się z przewodnikiem alergika "alergia na roztocza"
Sprawdź czy masz niezbędne produkty do zapobiegania dokuczliwym objawom alergii na roztocza.

SIERPIEŃ
Uważajcie w sierpniu na pyłki ambrozji, bylicy, pokrzywy i zarodniki grzybów mikroskopowych (głównie Cladosporium i Alternaria alternata), w tym miesiącu osiągają największy stopień pylenia, sprzyja im wilgotne powietrze i wysokie temperatury.

Wskazówki: Używanie oczyszczaczy powietrza znacznie zredukuje dolegliwości związane z uczuleniem na zarodniki grzybów, bylicy, ambrozji, pokrzywy.

Tu sprawdzisz cenę oczyszczaczy powietrza


LIPIEC
Trawy w lipcu będą osiągały najwyższy stopień pylenia. Lipiec to najtrudniejszy okres dla alergików. Będą uczulały nie tylko trawy ale również: komosa, zarodniki pleśni, grzybów.

Wskazówki: Stosujmy i wybierajmy takie oczyszczacze powietrza, które doskonale poradzą sobie z pyłkami traw i zarodnikami pleśni.


CZERWIEC

W najbliższym czasie mocno odczuwalne będzie pylenie traw i zbóż (głównie żyta). Natężenie pylenia wzrośnie wraz z poprawiającą się pogodą na słoneczną i upalną. Nie wielkie natężenie będzie również pyłku szczawiu.

Wskazówki: Unikajmy otwierania okien, mimo upalnych dni, wietrzmy pomieszczenia dopiero późnym wieczorem od godz 21 00, po ustaniu wiatru. Pamiętajmy, iż największe natężenie pylenia jest również wczesnym rankiem, w tym czasie również nie otwierajmy okien. Do oczyszczenia powietrza nie tylko z pyłków roślinnych traw, zbóż idealny będzie oczyszczacz powietrza

Tu sprawdzisz cenę oczyszczaczy powietrza


MAJ
Maj to ciężki okres dla alergików. Oprócz drzew zaczynają pylić rośliny TRAWY, babka lancetowata która pyli od maja do sierpnia, szczaw zaczyna pylić w maju kończy się pod koniec czerwca, POKRZYWA pyli aż do września.

Maj to również początek pylenia grzybów, ich zarodników głównie uczulają alternaria - grzyb występujący w postaci nalotów w wewnątrz i na zewnątrz budynków, najsilniejszym alergenem grzybów są zarodniki grzyba pleśniowego cladosporium, które bardzo silnie uczulają - występują w powietrzu

Początek maja to już okres zmniejszonego natężenia pylenia brzozy i wierzby. Z majem przychodzi pylenie drzew dębu, grabu, buku, jesionu.

Wskazówki:
Warto po powrocie z dworu wziąć prysznic. Pamiętajmy również o częstym myciu podłóg i wycieraniu kurzu z mebli, zarówno na podłogach jak i na meblach osadza się ogromna ilość alergenów, które przedostają się do mieszkania poprzez wchodzenie i wychodzenie z domu, otwieranie drzwi, uchylanie okien.


KWIECIEŃ

Główną przyczyną uczuleń, alergii wziewnych w kwietniu są kwitnące drzewa. Początek kwietnia przynieść może ostre zapalenie spojówek, pojawić się może bardzo dokuczliwy nieżyt nosa, objawy astmy, dokuczliwości będą wywołane głównie wysokim stężeniem pyłku brzozy. W drugiej i trzeciej dekadzie miesiąca w powietrzu pojawią się już pyłki takich drzew jak: topola, klon, wiązu, wierzby i grabu oraz jesionu.

Wskazówki: Takie same jak w marcu. Dodatkowo zalecamy stosowanie oczyszczaczy powietrza, siatek antyalergicznych na okna, które zmniejszą w 97% napływ do pomieszczenia alergenów pyłków drzew.


MARZEC

W marcu pogorszyć może się samopoczucie u osób uczulonych na olchę, brzozę, leszczynę, jesion. Najczęstsze objawy to: kichanie, łzawienie i przekrwienie oczu, światłowstręt, wodnisty katar, częste kichanie (zwłaszcza rano). UWAGA na kleszcze - w tym roku wyjątkowo są bardzo wcześnie aktywne ze względu na dodatnią temperaturę na zewnątrz.

Wskazówki: Leczenie polega na zażywaniu leków antyhistaminowych. Zadbać o prawidłową dietę, bogata w wapń i witaminę C, A i B6 oraz magnez, mangan i cynk. Prawidłowy dobór warzyw i owoców, które są w te witaminy bogate pomoże załagodzić objawy. Czas na odczulanie od pyłków roślinnych już minął.


LUTY
W lutym pylenie rozpoczęły już drzewa takie jak leszczyna, cis, olcha. Stężenie pyłków może sięgać duże i średnie w pobliżu, wokół ich drzewostanów.

Wskazówki:
Takie same jak na styczeń.


STYCZEŃ
Styczeń to czas pylenia takich roślin jak: leszczyna, olcha a także grzybów głównie aspergillusa - wraz z nadejściem mrozów od. 17.01.2014 pylenie zostało wstrzymane - wg prognoz taki stan może utrzymać się do 30.01.2014 r. dlatego też korzystajmy z czystego wolnego powietrza od pyłków, alergenów. Wietrz w słoneczne i mroźne dni (poniżej -15 st. C) pościel, koce, pluszaki (co najmniej przez 6 h), mieszkanie (ok. 0,3 h).

Wskazówki: Osoby uczulone na leszczynę i olchę powinny unikać okolic lasów, ogrodów. Zadbaj o prawidłową dietę. Wprowadź do swojego menu duże ilości błonnika i witamin, szczególnie witaminę C. To jest czas na odczulanie się od pyłków roślinnych.

GRUDZIEŃ 
W tym miesiącu obserwujemy zwiększoną aktywność zarodników pleśni i grzybów, niestety roztocza również nie dają nam spokoju.

Wskazówki takie same jak na miesiąc listopad.

LISTOPAD
Alergicy uczuleni na pyłki roślinne mogą odetchnąć, odpocząć. W chwili obecnej obserwuje się w niewielkim natężeniu zarodniki grzybów. Na drzewostanach takich jak leszczyna, brzoza, olcha możemy zaobserwować już kwiatostany. Kiedy drzewa przejdą okres zimowego spoczynku (temperatura będzie minusowa), a następnie temperatura wzrośnie (pojawi się temp. dodatnia) pylenie (w styczniu) może rozpocząć już leszczyna, następnie brzoza i olcha. W miesiącu listopadzie największym zagrożeniem są alergeny roztoczy kurzu domowego i alergeny zwierząt domowych znajdujące się w naszych mieszkaniach, domach, biurach.

Kiedy przed chłodami jesieni chowamy się w domach zamykamy okna i włączamy kaloryfery. Pacjenci uczuleni na roztocza zaczynają wtedy kichać, maja zatkane nosy a nawet objawy atopowego zapalenia skóry. Będą mieli również nasilone objawy Ci którzy są uczuleni na swoich pupili: kotki, pieski, świnki morskie czy króliki. Zamknięte okna i włączone kaloryfery powodują, ze ciepłe powietrze podnosi z podłogi ku górze fragmenty sierści, kurzu domowego nasączonego wydzielinami zwierząt czy kuleczkami kałowymi roztoczy. Nasze drogi oddechowe maja wtedy ułatwiony kontakt z tymi antygenami. Nie zapominajcie wiec, mimo chłodów jesieni, wietrzenia waszych pokojów i częstego używania specjalistycznych odkurzaczy z filtrem HEPA lub/bądź z 3 stopniowym systemem filtracji. Spotkajcie się z Waszym lekarzem alergologiem zanim dopadną Was jesienne kłopoty ze zdrowiem.

Wskazówki W tym okresie zadbaj o czystość i świeżość w sypialni, stosuj aerozole do zwalczania roztoczy, często pierz w temp. pow. 60 stopni Celsjusza kołdry, pościel lub też stosuj specjalistyczną kołdrę, poduszkę. Pamiętaj również o czystym powietrzu poprzez stosowanie specjalistycznych oczyszczaczy powietrza.

Napisz do autora: ekspert@alsos.pl


mar  01

NEWSLETTER

Oprogramowanie sklepu internetowego Sellingo.pl